Одним із кроків для покращення якості життя серед українців має стати виховання культури громадського здоров’я, яку потрібно виховувати ще з дитинства. У цьому переконана координаторка руху «ВАРТА» Наталія Шелестак.

«У нас і досі немає культури громадського здоров’я. В лікарню більшість звертаються тоді, коли вже припекло. Але регулярні медобстеження мають бути нормою і доброю звичкою, щоб запобігати хворобам чи виявляти їх на ранніх стадіях. І це треба виховувати ще з садочку. Щодо дорослих, то тут зараз треба діяти заледве не примусом. Роботодавці повинні забезпечувати медичні обстеження своїм працівникам», – заявила Шелестак під експертної дискусії у медіацентрі «ВАРТИ» на тему медицини.

З нею погоджуються і лікарі-практики. Кажуть: часто люди приходять уже із запущеними і пізніми стадіями захворювань.

«Треба донести думку, що не треба боятися лікаря і вчасно звертатися до нього – це здоровий спосіб життя», – говорить лікар-неонатолог Марія Кісельова.

На думку медиків та експертів, є кілька варіантів популяризації культури громадського здоров   ‘я – для різного віку. Наприклад, Марія Кісельова пропонує в школах у доступній формі учням розповідати про найпоширеніші хвороби серед українців, інформувати, як їм запобігати.

«Ми не зможемо в одну мить вилікувати всіх хворих на цукровий діабет, але разом із освітянами можемо запустити програму запобігання ожирінню, діабету. Зі школи дбати про психічне здоров’я учнів», – підтримав ідею ще один учасник дискусії, керівник Центру екстреної медичної допомоги Андрій Васько.

Окрім того, на думку експертів, обстеження стануть нормою, якщо мешканці навіть найвіддаленіших сіл матимуть змогу без великих затрат у часі, коштів пройти його.

«Можна запускати у села пересувний автомобіль, в якому, наприклад, жінки зможуть пройти всіх необхідні гінекологічні обстеження. Є момент, коли треба їхати до людей, заставляти, виховувати. Долучати до процесу авторитетних людей – священиків, вчителів, які б давали анонси приїзду таких автомобілів. Пересувна медична консультація із сучасною апаратурою у селі! Це спрацює», – запропонувала лікарка-акушерка Катерина Шиманська.

«Усі пропозиції ми включимо у наш проєкт «Громадське здоров’я», який стане частиною програми руху «ВАРТА»», – резюмувала Наталія Шелестак.

Нагадаємо, рух «ВАРТА» розпочав серію тематичних експертних дискусії щодо розвитку найважливіших сфер для життя львів’ян. Саме обговорені пропозицій стануть основою програми розвитку міста на найближчі п’ять років «Твій Львів».