В Україні, в слід за Європейськими тенденціями, стрімко набирає популярності електротранспорт. За даними МВС, Україна є одним із лідерів за темпами росту придбання електромобілів. Водночас Львівщина увійшла в 5-ку областей з найбільшою кількістю зареєстрованих електромобілів.

Такий транспорт має очевидні переваги: це і пільги при розмитненні, і відносно дешеве обслуговування та вартість експлуатації, і екологічна безпека. Однак, окрім деяких кроків на зустріч власникам електрокарів зі сторони державних інституцій (зниження вартості розмитнення та запровадження особливих номерних знаків з зеленим шрифтом), на рівні органів місцевого самоврядування взагалі відсутні будь-які кроки, які могли б сприяти пересічним українцям у їх бажанні придбати екологічно чистий транспорт.

Саме тому, разом з Ігорем Зінкевичем, ми вже давно намагались привернути увагу міських посадовців до актуальності цього питання. Врешті, місяць тому було створено робочу групу у Львівській міській раді з питань розвитку електромобільності Львова. 

Головними завданнями групи є:

  • створення та розвиток належної інфраструктури для електромобілів;
  • напрацювання місцевих рішень для заохочення власників приватних авто до переходу на екологічний вид транспорту;
  • налагодження комунікації між комунальними підприємствами, приватними структурами та іншими державними установами з метою розробки необхідної документації для встановлення та обслуговування електрозарядних станцій на території Львівської міської територіальної громади;
  •  напрацювання стратегії щодо впровадження новітніх зразків електротранспорту (передовсім електробусів) для потреб громадського транспорту.
  • виконання підписаного ще у 2018 році Меморандуму про співробітництво з питань розвитку інфраструктури зарядних станцій для електричних транспортних засобів між Львівською міською радою та Офісом ефективного регулювання BRDO.

За головування заступника міського голови Андрія Москаленка, вже відбулось декілька стратегічних нарад з профільними чиновниками в даному напрямку. Протягом наступних двох тижнів управлінці Львівської міської ради мають напрацювати проєкт ухвали, яка зможе визначити та регламентувати процес оформлення дозвільних документів для встановлення електрозарядних станцій у Львові. 

Зокрема даний проєкт ухвали мав би передбачати наступні моменти:

  • простий та зрозумілий порядок отримання дозволу на встановлення даних зарядних пристроїв;
  •  узгодження дій відповідних підрозділів ЛМР та її комунальних підприємств, щодо встановлення електрозарядних станцій як на існуючих парковках так і біля багатоповерхових будинків.
  •  спрощену процедуру отримання такого дозволу через ЦНАПи, зокрема можливість надання повного комплексу послуг щодо отримання дозвільної документації та безпосереднього встановлення (підключення) відповідного обладнання силами  КП “Львівсвітло”. 

Врегулювання усіх цих питань значно економитиме час та ресурси львів’ян, вирішить проблему встановлення приладів для заряду електромобілів у зручних для наших мешканців локаціях: біля власного будинку, на стоянці підприємства чи у дворі багатоквартирних будинків.

Варто додати, що число зареєстрованих електромобілів у Львівській області вже майже перетнуло позначку в 3000, а електрозарядних станцій встановлено лише близько сотні, жодна з яких не є комунальною, а з’явилась на території Львівщини виключно завдяки підприємцям чи ініціативним громадянам.

Водночас розвиток цього процесу серед населення не потребує від міста значних фінансових чи інших ресурсів: одна така зарядка не займає більше місця ніж вуличний кавовий апарат. І навіть, при достатньо високій вартості придбання та підключення даного обладнання, значна частина прогресивних людей готові інвестувати у створення потрібної інфраструктури власні кошти. Місту потрібно лиш підтримати їхні ініціативи та допомогти у популяризації електротранспорту як такого.

Також найближчим часом очікуємо від ПАТ «Львівобленерго» розрахунків приблизної вартості підключення до електромережі по ряду локацій, де місто самостійно чи за допомогою бізнесу готове першочергово встановлювати електрозарядні станції. На основі цих даних буде зрозуміло про технічні та економічні можливості встановлення такого обладнання. 

Міський голова Львова публічно декларує системну підтримку щодо впровадження у нашому місті новітніх технологій та ініціатив, тож сподіваємось, що міські посадовці зможуть оперативно відреагувати на поставлені питання і ми спільно працюватимемо задля втримання Львовом технологічної першості та заохочення ще більшої кількості водіїв до переходу на екологічно безпечний транспорт.

Юрій Мартинюк, голова фракції “ВАРТА” у Львівській міській раді.