Від початку вакцинації в Україні всі сподівалися, що чергової хвилі пандемії можна буде уникнути. Науковці і медики почали вживати такий термін як “колективний імунітет”. Для того, щоб виробити такий імунітет у нас було два варіанти: по перше, необхідно, щоб на COVID-19 перехворіло 70% населення; по друге – щоб така ж кількість населення вакцинувалася. Ми розуміємо, що не встигаємо до осені – періоду, коли і так поширюються різні сезонні віруси, тому ризик повторення історії з жорстким карантином цілком реальний. Тим паче зараз, з виникненням підступного штаму «Дельта», вакцинація не лише необхідна, але й термінова.
КОВІД нікуди не зник
Якщо не читати спеціалізовані медіа, триматися осторонь від новин про пандемію, то може скластися враження, що КОВІДу більше немає. Люди втомилися та забули про вірус, однак він про нас не забув. Ось декілька цифр від Львівського лабораторного центру МОЗ України: станом на кінець серпня на Львівщині підтверджено майже 140 тисяч випадків захворювання на COVID-19, з них у Львові майже 68 тисяч. Лише за добу, 27 серпня, у області виявлено 88 нових випадків, з яких 44 у Львові. На стаціонарному лікуванні перебуває 229 ковідних пацієнтів, в реанімаційних відділеннях – 31 людина, на ШВЛ – 9 осіб. За весь час пандемії на Львівщині зареєстровано 3711 летальних випадків, з них 1823 мешканця Львова.
Кожен САМ відповідає за своє здоров’я
Зараз кожен може себе захистити і, перш за все, мова йде про вакцинацію. Час, коли у черзі на щеплення необхідно простоювати весь день, а вибір чим саме вакцинуватися зводився до мінімуму вже минув. Маємо великий вибір вакцин – “AstraZenec”, “CoronaVac”, “Moderna”. На звернення фракції “ВАРТА”, Львівська міська рада збільшила кількість центрів вакцинації, які працюють без вихідних. Все для того, щоб кожен міг захистити себе та свої близьких.
Кількість вакцинованих по Україні не є великою. Навіть на Львівщині, яка є першою серед інших областей за темпами вакцинації. А це менше 15 відсотків від усього населення нашого регіону.
До прикладу, за добу, 27 серпня, щеплення від КОВІДу отримало 3980 осіб. Їх проводило 49 бригад. Судячи з даних за цей день, більшість людей довіряє вакцині “Moderna” – 1856 вакцинованих, на другому місці “Pfizer” – 1167 вакцинованих, а третє місце за “CoronaVac” – 588 осіб.
Моя ж думка – немає поганої вакцини. Ми маємо виробити імунітет до фейків про вакцинацію, які поширюються з російських ботаферм і не боятися цього процесу. За всю історію людства жодну епідемію не зупинено без вакцинації.
Які кроки необхідно зробити Львову?
Вакцинація є добровільною і в нас, і в Європі. Але за останні тижні і Франція, і Італія, і Польща зробили окремі законодавчі вимоги та обмеження, які мають заохотити людей пройти вакцинацію.
Влада в Європейських розвинутих країнах створює певні стимули для тих, хто хоче отримати щеплення і навпаки – бар’єри для тих, хто відмовляється це робити, а відтак може бути потенційною загрозою для інших. На приклад, у Європі ви не зможете відвідати кав’ярню чи сходити у кінотеатр без паспорту вакцинації. І навпаки – будь який заклад, який приймає своїх відвідувачів, може працювати лише за умови 100 відсотків щеплення всіх своїх працівників. Нам також не потрібно вигадувати велосипед, маємо йти таким самим шляхом і зробити все, щоб не було чергового локдауна, який бізнес ледь пережив, а частина малого бізнесу не пережила взагалі.
Чи готові львівські лікарні до нової хвилі пандемії?
Якщо коротко – так. Боротьба з COVID-19 триває вже більше півтора року, тож наші медики вміють і знають як його лікувати. За цей час ми закупили багато необхідного обладнання, велику кількість кисневих концентратів та апаратів ШВЛ, розгорнути нові ліжка для прийому ковідних хворих, в тому числі для інтенсивно терапії. Наша волонтерська спільнота “Народна Самооборона Львівщини” забезпечила міські лікарні сучасними медичними ліжками. Тож, якщо нам і не вдасться уникнути чергової хвилі пандемії, то принаймні ми зможемо її подолати.
На жаль, Лікарня швидкої допомоги Львова – це єдина міська лікарня, яка сьогодні має ковідний пакет та фінансування від Національної Служби Здоров’я України для лікування ковідних пацієнтів. Але я впевнений, якщо ситуація буде погіршуватися, то лікуванням таких пацієнтів займуться і інші міські заклади. Тож у нас є всі умови, щоб люди отримували якісну медичну допомогу.
Довідка: З 31 серпня по 3 вересня львів’яни зможуть отримати щеплення у таких центрах вакцинації:
- Forum Lviv, Під Дубом, 7б,
- Lviv Dovzhenka Centre, Проспект Червоної Калини, 81
- Victoria Gardens, вул. Кульпарківська, 226а
Графік роботи центрів – з 15:00 до 18:30. Записатись на вакцинацію можна у системі Helsi в розділі «Запис на вакцинацію», або ж у свого сімейного лікаря.
Валерій Веремчук, голова комісії охорони здоров’я та соціального захисту, депутат від фракції “ВАРТА” у Львівській міській раді.