У Львові відбулась публічна дискусія, на якій депутати, експерти та посадовці міської ради обговорили ефективну модель наглядових рад для комунальних підприємств.
Голова фракції «ВАРТА» у Львівській міській раді Юрій Мартинюк зауважив, що з огляду на те, що це питання обговорюється уже тривалий час, але є різні бачення щодо повноважень рад, їх формування та мети, разом з колегою Уляна Пак було вирішено провести публічне обговорення.
Для цього запросили спікерів, які працюють в тематиці корпоративного управління, зокрема, в частині створення і роботи наглядових рад, як в державних підприємствах, так і в приватному секторі.
“Ми провели продуктивну сесію обговорень і почули кілька важливих тез, що перш за все, наглядові ради – це є правильний і прогресивний елемент корпоративного управління, але виключно, якщо власник підприємства розуміє, які цілі він ставить перед собою.
Наглядова рада сама по собі не є панацеєю, але це перший крок для реформування управлінських систем на комунальних підприємствах.
Від експертів ми почули, що наглядові ради – це не елемент контролю, а радше публічності, прозорості і ефективності управлінських рішень, що члени наглядової ради мають бути підібрані з числа топ-менеджерів або фахівців високого ґатунку, здатних підказати управлінському персоналу ефективне рішення».
Водночас, створення наглядових рад – це питання про довіру, позаяк вони повинні бути наділені всім спектром повноважень, які дадуть можливість допомагати ефективно управляти підприємством.
“Наглядові ради не можуть бути черговим волонтерським проектом, а це мають бути люди, які працюватимуть на цьому підприємстві, і відповідно, мають отримувати ринкову оплату своєї роботи. А будь-які спроби підмінити поняття, утворення спостережних рад, залучення тільки консультантів, не працюють.
Але, зрештою, всі погодились з тим, що у Львові може бути позитивний прецедент, коли всі дійдуть розуміння і згоди, як це робити і зможуть створити приклад ефективної наглядової ради. Адже в межах територіальних громад реально ефективні приклади поки що назвати складно.
Ми налаштовані, аби зробити ефективний інструмент, але це буде можливо лише тоді, коли всі учасники процесу – депутати, виконавча гілка влади, міський голова – відкинуть всі політичні амбіції і будуть єдині в прагненні створити ефективний управлінський інструмент, а не черговий орган для ручного управління. В цьому форматі підходимо до того, що декларувала фракція «ВАРТА» ще два роки тому, – ефективне управління міською господаркою, а не вузькополітичні інтереси», – зазначив Юрій Мартинюк.
У підсумку експерти висловили поради щодо:




І, найголовніше, функціонування наглядових ради, на думку ініціаторів дискусії, означає відкритість і прозорість діяльності підприємства, що притягує інвестиції, позаяк іноземні донори готові давати кошти під звітність і зрозумілу модель керованості.

Максим НЕФЬОДОВ – виконавчий директор ГО «Технології прогресу»,
перший заступник міністра економічного розвитку та торгівлі у
2016-2018 роках;
Наталія БОЙКО – Член Наглядової Ради НАК «Нафтогаз України»,
радник Прем’єр-міністра України, керівниця Центру взаємодії з владою
Київської школи економіки;
Володимир ІГОНІН – партнер юридичної фірми «Василь Кісіль і
партнери», член правління Професійної асоціації корпоративного управління;
Олег ДЕНИС – співзасновник компанії «SoftServe», член наглядової ради Бізнес-школи УКУ (LvBS)
Назар КУПИБІДА – CFO (Фінансовий директор) групи компаній «ОККО»,Незалежний член Наглядової ради Банку Львів
Володимир ГЛАЩЕНКОВ – керівник юридичної компанії «ЕЙЧ.ДІ.ПАРТНЕРЗ», голова наглядової ради ПрАТ «Тернопільський молокозавод» («МОЛОКІЯ»);
Володимир ВОРОБЕЙ – директор агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks, член Наглядової Ради Promprylad.Renovation