Коли очікувати на нову хвилю коронавірусу?

Від початку пандемії коронавірусу Львів пережив три локдауни, які болюче вдарили по бізнес-середовищу нашого міста. Великій кількості підприємців довелось скоротити штат своїх працівників або ж суттєво знизити їм заробітні плати, а деяким представникам малого бізнесу, які не змогли пристосуватись до нових умов,  взагалі довелося закрити свою справу. І поки підприємці досі оговтуються від попередніх карантинів, Львів та вся країна готується до наступної хвилі коронавірусу. 

В  Україні зростає кількість заражень агресивного штаму «Дельта».  Станом на сьогодні у нас вже зареєстровано два десятки випадків.  Експерти прогнозують чергову хвилю захворюваності вже цієї осені. Тож як малому та середньому бізнесу встояти під час чергового карантину?

“Зелений паспорт вакцинації” – що воно таке і для чого це нам?

Ізраїль став одним із перших країн, яка вийшла з жорсткого локдауну. Ще навесні, коли у нас лише почався процес вакцинації, у цій країні щеплення від COVID-19 отримало 52% громадян, зараз цей показник значно вищий. 

Усі вакциновані громадяни Ізраїлю отримують так звані «зелені паспорти» – спеціальний документ, котрий дає можливість безперешкодно відвідувати кафе, ресторани, спортзали, концерти. І навпаки – заклади громадського харчування, готелі та інші установи мають право приймати відвідувачів за умови, що їх працівники також вакциновані. Багато країн Європи та світу теж запровадили схожі заходи, які стимулюють громадян пройти вакцинацію.

Перейнявши такий досвід ми виграємо двічі: по перше, збільшимо темпи вакцинації, що надалі має припинити поширення захворюваності; по друге, – це дасть можливість малому та середньому бізнесу не закриватися під час майбутнього карантину.

Не хочеш вакцинуватися – залишайся вдома

Звісно, вакцинація в Україні є добровільною, але вона так само має стати добровільною в наданні послуг. Тут у Львові, який орієнтований на туристичну галузь, ми маємо розглянути можливість запровадження так званого “зеленого паспорта вакцинації”. Тим самим представники бізнесу, які працюють у сфері надання послуг населенню, зможуть не закривати свої підприємства, магазинчики, ресторани та готелі, якщо їх персонал буде 100% вакцинований. І навпаки – послуги зможуть отримувати виключно ті громадяни, які також будуть мати підтвердження фактичного проходження вакцинації.

Якщо ти захистив своє здоров’я шляхом вакцинації і є більш безпечним для оточуючення, –  значить можеш отримувати послуги, відвідувати громадські місця та заклади харчування. А якщо ставишся до цього з якихось причин по-іншому і не маєш бажання вакцинуватися, то, мабуть, зобов’язаний не відвідувати заклади, де перебуває велика кількість людей. Це б дало можливість мінімізувати ті втрати та проблеми, які отримує малий та середній бізнес під час карантину.

Рішення прийматимуть підприємці

Щоб запровадити обов’язкову вакцинацію для працівників тих організацій, які працюють у сфері надання послуг, перш за все, ми маємо обговорити це з підприємцями. Саме тому на сесії Львівської міської ради депутати фракції “ВАРТА” запропонували міському голові створити робочу групу та провести консультації з представниками бізнес-спільноти Львова і разом з ними напрацювати дорожні карти та алгоритм функціонування бізнесу в умовах жорсткого карантину.

Маємо зрозуміти, як такий алгоритм працюватиме на ділі. На приклад, якщо ви клієнт чи відвідувач, то паспорт вакцинації можете показати персоналу на власному смартфоні з використанням мобільного додатку порталу «Дія». Або ж при вході у заклад поруч з вивіскою можна розмістити наліпку з написом “Наші працівники вакцинувалися від COVID-19”. 

Звісно обов’язкова вакцинація відвідувачів та працівників того чи іншого закладу не скасовує інших карантинних обмежень, таких як обов’язкове використання захисних засобів та відстань між відвідувачів – ми маємо забезпечити собі максимальний захист.  І саме така ініціатива дозволить львів’янам почувати себе більш захищеними, а бізнесу з меншими пережити карантин.

В будь якому випадку, необхідно, в першу чергу, спілкуватися та прислухатися до думки тих, хто готовий разом з місцевою та центральною владою протистояти викликам сьогодення. А наші підприємці не один раз доводили, що вони здатні брати на себе відповідальність не лише за власний бізнес, але й допомагати владі та людям, котрі цього потребують. Адже саме бізнес-спільнота вже не один рік допомагає владі не лише в боротьбі з епідемією, але й є надійною опорою держави Україна у нелегкому протистоянні з зовнішнім ворогом.

Юрій Мартинюк, голова фракції “ВАРТА” у Львівській міській раді.