Ще влітку на сесії міської ради ми підтримали концепцію розвитку галузі охорони здоров’я на території Львівської МТГ і тим самим дали старт медичній реформі у Львові. Вона передбачала два основні етапи – зміна роботи управління охорони здоров’я та творення трьох територіальних медичних об’єднань. Зараз з впевненістю можна говорити, що ми вже на фінішній прямій. Пройдено дуже довгий та нелегкий шлях, але, сподіваюся, результати говоритимуть самі за себе.

Що вже зроблено?

Ми провели стратегічні сесії по кожному з ТМО, отримали важливі дані від професійної аналітичної компанії Be—it Health & Social Impact, яка більше півтора місяця збирала інформацію та проводила глибокий аналіз діяльності всіх лікарень. З отриманих даних були сформовані стратегії розвитку для трьох ТМО, які найближчим часом будуть затверджені нашою комісією та виконавчим комітетом Львівської міської ради.

До кінця місяця юридичний департамент має створити три юридичні особи для кожного з ТМО. А вже в кінці цього року медпрацівники львівських лікарень мають пройти процес переведення на нове місце праці – у територіальні медичні об’єднання.

Було 9 – стане 3

Всього у нас 9 міських лікарень, які увійдуть до трьох територіальних медичних об’єднань.

Першим ТМО буде ургентне об’єднання, тобто невідкладна допомога. До нього увійдуть Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, 8-а міська клінічна лікарня і міська дитяча клінічна лікарня. Це зараз найбільші та найсильніші лікарні Львова, які надають не лише невідкладну, але й різнопрофільну допомогу та мають укладені майже всі пакети медичних послуг, які може надавати лікарня.

Друге об’єднання – це планова, реабілітаційна та паліативна допомога. Це ТМО об’єднає 1-у міську клінічну лікарню імені Князя Лева, 4-у міську клінічну лікарню, 5-у міську клінічну лікарню і лікарню «Хоспіс».

І третім ми отримаємо округ акушерства та гінекології, яке об’єднає пологовий клінічний будинок № 1 і 3-ю міську клінічну лікарню, яка має пологовий будинок на Рапапорта.

Основні плюси ТМО

Якщо говорити, що дасть об’єднання ТМО, то є три плюси – оперативність, економія та залучення додаткового фінансування.

Час. Найважливішим для пацієнта є можливість швидкого оперативного залучення лікарів, додаткових фахівців та змога, при необхідності, пройти миттєве обстеження. На жаль, бюрократія нікуди не зникла. Часто можна почути “у нас немає такого спеціаліста, звертайтеся в іншу лікарню”. А час – це також здоров’я, тому ми ставимо перед собою завдання зробити так, щоб львів’яни мали змогу швидко проходити необхідні обстеження та лікуватися в межах одного закладу.  Нові територіальні медичні об’єднання дадуть таку можливість. 

Залучення додаткового фінансування. Вже півтора року ми живемо за новими правилах фінансування медицини. Мова йде про Національну службу здоров’я України, яка зараз є основним джерелом коштів для медичної сфери – будь то лікарня чи поліклініка. Фінансування медзакладу тепер на пряму залежить від того, скільки договорів він заключив з НСЗУ та скільки людей пролікував. Щоб отримати більше пакетів від НСЗУ необхідно мати певний штат, певних фахівців з освітою та певне обладнання. На стратегічних сесіях з представниками лікарень ми ще раз переконалися, що об’єднання дозволить заключити більше пакетів з НСЗУ. Бо десь є фахівці, а десь є обладнання. Так ми підсилимо лікарні одна одною.

Економія. Треба розуміти, що є доходи, а є витрати. Об’єднавши декілька лікарень в одну юридичну особу можемо зекономити чимало кошти. Це не означає, що ми скорочуватимемо штат медиків, але потреба у адміністративно-управлінському персоналі буде в рази меншою. Бухгалтерія, кадри – це теж серйозна стаття. Зекономлені кошти можна направити на закупівлю обладнання чи збільшення зарплати лікарям. В тих умовах, в яких зараз знаходиця медицина Львова, нам доводиться шукати різні варіанти виживання. Намагаємося зробити все, щоб у нас була якісна, безпечна та ефективна медицина.

Все нове – лякає

А чи не стане гірше? Таке питання зараз виникає як у медиків, так і у львів’ян. Скажу відразу – ні. Але давайте розставимо всі крапки над “і”.

Чи будуть скорочувати медперсонал? Це питання ми обговорили на самому старті. Кожен лікар, медсестра чи санітарка будуть забезпеченні місцем роботи. Скажу більше, на стратегічних сесіях виникла протилежна проблема – медичного персоналу навпаки бракує. Виникає відчуття наближення кадрового голоду. Воно й не дивно, адже зарплата у 5-10 тисяч гривень для медиків не є достойною оплатою їхній роботі. Будь яка медична сестра отримує втричі більше, працюючи в приватній клініці. Наша міська медицина має бути конкурентна з приватниками не лише по якості, але й по оплаті праці персоналу. І в той же час всі мають зрозуміти, що працівники медичної сфери не можуть виконувати роль музейного експонату. Ми не можемо дозволити собі оплачувати зарплату працівникам за їх постійні кофебреки.

Лікарні, які заробляють самі на себе, будуть змушені ділитися грошима? Ні. Ми ставимо перед собою завдання вирівняти рівень умов, комфорту та заробітку. Щоб не було такого, що в одній сучасне обладнання і красиві ремонти, а в іншій – все дісталось у спадок ще з радянських часів. Ми – одне місто і, як один цілісний організм маємо дбати про здоров’я в цілому. 

Так, на сьогодні найбільша лікарня Львова отримує найбільше коштів з бюджету – це факт. Однак, крім коштів з бюджету вони залучають найбільше коштів від НСЗУ та благодійників. Але і інші лікарні мають чим пишатися. 4-та лікарня Львова працює з грантовими програмами, 5-та лікарня за власні кошти закуповує дороговартісне обладнання. У 8-й лікарні нещодавно відкрили оновлене реанімаційне відділення на 30 місць, яке повністю забезпечене всім необхідним медичним обладнанням,  а також там запрацював новий, сучасний комп’ютерний томограф. Тобто, в кожній лікарні є свої сильні сторони, які потрібно розвивати, не створюючи внутрішньої конкуренції. І в той же час у нас є обласні та приватні медзаклади, а значить зовнішня конкуренція нікуди не зникає. 

Об’єднання допоможе лікарням підсилити роботу один одного і ефективно розвиватися та бути конкурентними на ринку медпослуг. Лікарі зможуть отримувати вищі заробітні плати, а львів’яни – якісну, фахову та ефективну допомогу.

Валерій Веремчук, голова комісії охорони здоров’ята соціального захисту,

депутат від “ВАРТИ” в ЛМР.