Львівщина може стати прикладом для всієї України, як дбати про дітей з особливими потребами, забезпечити їм безкоштовну реабілітацію, повноцінну соціалізацію та адаптацію до умов суспільного середовища. І вкрай важливо дати їм шанс у майбутньому на профільну освіту, подальше працевлаштування та повноцінне життя у суспільстві.

У цьому переконана відома громадська діячка, координаторка  ГР «ВАРТА» Наталія Шелестак. Вона особисто лобіювала ініціативу батьків дітей з інвалідністю з реалізації унікальної моделі інноваційного супроводу дитини та її сім’ї. Йдеться про Мережу освітньо-соціально-культурних центрів для дітей з особливими потребами, яка діє на Львівщині.

Проєкт розробили і втілили у співпраці громадськості та влади. У 2016 році за підтримки Львівської ОДА відкрились два перших центри. Вони стали успішним прикладом того, як можна ефективно організувати роботу з особливими дітьми, знизити ступінь стигматизації їх у суспільстві, залучити до співпраці владу, соціально відповідальний бізнес, небайдужих людей.

Зараз у двох Центрах, що діють на Львівщині, понад 70 дітей з особливими потребами, в тому числі з інвалідністю, отримують послуги денного перебування, корекційного супроводу мультидисциплінарною командою, послуги соціалізації, набуття елементарних трудових навиків.

«Це шанс на нормальне життя не лише для дітей, а й для їхніх батьків. Понад 70 мам тепер мають можливість ходити на роботу, бабусі, які змушені були допомагати у догляді за особливою дитиною, можуть займатися своїми справами, а не бути з дитиною 24 години 7 днів на тиждень. Це звичайні сім’ї, без великих статків, чиї особливі діти тепер проходять якісну реабілітацію і соціалізацію за державний кошт», –  розповіла Наталія Шелестак в ефірі «ПравдаТУТ».

На її переконання, цей проєкт – хороший приклад не лише для Львівщини, а й для усієї країни. І надалі варто думати про те, як допомогти дітям після закінчення школи, як організувати допомогу молоді з особливими потребами. Щоб кожен з них, без огляду на психофізичний стан чи соціальний статус, мав шанс здобути фах і реалізувати себе через роботу у дорослому житті.

Уже сьогодні на базі одного з Освітньо-соціально-культурних центрів діє проєкт допрофесійної підготовки і 15 особливих дітей навчаються кулінарної майстерності.

«Багато років батьки говорять про потребу професійної освіти для дітей з інвалідністю. Велика частина з них у стані отримувати професійні навики, здобувати професію, а в подальшому й працювати. На сьогодні на Львівщині близько 12 тисяч дітей з інвалідністю, які у незабаром увійдуть у доросле життя. Проте тільки 73 особливих учні навчаються у закладах професійно-технічної освіти. Тож, яким буде завтра для кількох тисяч особливих хлопців та дівчат? Повноцінним, з можливістю реалізуватись, чи у чотирьох стінах рідної домівки? Майбутнє цих дітей і їхніх родин залежить від нас.

Вже сьогодні ми повинні думати про те, як створити інноваційну модель допомоги дітям і молоді з особливими потребами, з урахуванням їхніх можливостей та потенціалу, щоб вони гармонійно розвиватись, опановувати трудові навики і стали повноцінними членами суспільства. Щоб вони не залежали від соціальної допомоги, не були залежними на 100% від допомоги родини, а самостійно заробляли собі на життя. І більшість дітей справді хочуть і можуть навчатися, бути корисними для інших. Дуже важливо підтримати ці бажання», – говорить Наталя Шелестак.

За її словами, вже є готовий проєкт Програми про профільну середню освіту за професійним спрямуванням для дітей інклюзивної форми навчання, а також створено і опрацьовано проєкт Соціально-освітнього Комплексу, в якому особлива молодь буде набувати фах та отримуватиме супровід у працевлаштуванні.

Наталія Шелестак не сумнівається, що Програма та проєкт Комплексу повинні розпочати діяти на Львівщині – ймовірно, навіть як пілотні проєкти для всієї України.